Propane costs?

DoWhat

Deplorable
PREMO Member
That is because there is quite a price difference whether you own the tank or you are renting it. The rent for the tank is usually covered in a higher price per gallon, I think back in 2008 I was quoted over a dollar more a gallon if I rented the tank. Now a smart consumer would "rent" a tank from one supplier and have it filled by another as if they "owned" the tank.

I disagree.
I don't own my tank and Taylor Gas always gives us a good price per gallon.

I should look into buying the tank.
 
C

czygvtwkr

Guest
I disagree.
I don't own my tank and Taylor Gas always gives us a good price per gallon.

I should look into buying the tank.

I believe that is what Surburban quoted me years ago when I bought my house and was thinking of putting a tank outside for the gas fire place. I think they said 3 something if you owned the tank 4 something if you rent it.

Maybe that is small tank vs large tank? I do remember thinking god what a rip off.
 

flyingdog

Member
We did Suburban prebuy program. $2.399 per gallon. We own. Very different if you own. At least that is our experience.
 
Top